Spalviniai žymėjimai – tai labai paprasta užkrėstų pacientų ar klientų srautų atskyrimo metodika, kuri leidžia labai lengvai, efektyviai ir greitai įdiegti infekcijų kontrolės priemones sveikatos apsaugos ar kitose organizacijose, įmonėse, įstaigose. Visa metodika yra vienoje knygoje – „Spalviniai žymėjimai. Rekomendacijų knyga” – čia yra ir metodikos paaiškinimai, ir diegimo instrukcijos, ir pavyzdžiai, ir pavyzdinės procedūros, ir visa kita medžiaga, kurios gali prireikti.

Ši knyga yra platinama nemokamai, nes ji kurta vardan bendros, visų Lietuvos žmonių gerovės, siaučiant COVID-19 epidemijai. Dėl epidemijos visi dalykai, kurie tik padidina žmonių saugumą, yra labai svarbūs. Kurdami tokią metodiką, didiname išgyvenimo šansus ir sau, ir kitiems – tai bendra mūsų visų gerovė, bendras saugumas.

Metodiką (versija 1.0) galima parsisiųsti čia: spalviniai-zymejimai-rekomendacijos_ligoninems-covid-rekomendaciju_knyga-v1-92.pdf.

Spalvinių žymėjimų metodikos taikymas

Šios metodikos esmė – skirstyti klientų/pacientų srautus pagal tris spalvas: geltoną, žalią ir raudoną. Geltona spalva reiškia nežinomą statusą, žalia – neinfekuotą, raudona – infekuotą. Pagal tai suskirstomos ir patalpos, ir įranga, ir darbuotojai, ir klientai/pacientai. Numatomos ir šliuzinės zonos, skirtos perėjimui tarp skirtingų spalvų zonų.

Esant geram, akivaizdžiam ir patogiam skirstymui, visiems pasidaro aišku, kokių saugumo lygių laikytis, o nepastebimi persimaišymai (infekcijos kontrolės pažeidimai) tampa sunkiai įmanomi.

Metodiką kūrėme taip, kad ją įdiegti lengvai galėtų netgi žmonės, neturintys didelės vadybinės patirties, o naudoti ją būtų galima ne tik sveikatos apsaugos įstaigose, bet praktiškai bet kur, kur tik reikalinga infekcijų kontrolė.

Analogiško tipo metodiką galima naudoti ir kitose įmonėse ar įstaigose – visur, kur tik reikia atskirti asmenų srautus. Pvz., tokią metodiką galima pritaikyti netgi logistikos įmonėse – vairuotojų, važinėjančių užsienio reisuose srautų (pagal principą izoliacija arba nekontaktavimas) atskyrimui nuo vietinių vairuotojų srautų ir nuo darbuotojų, kurie dirba sandėlio ar perkrovimo darbus.

Spalvinių žymėjimų metodikos autoriai

Spalvinių žymėjimų metodikos tiesioginiai autoriai – Ričardas Savukynas ir Laurynas Truncė, tačiau pavieniui mes tikrai nebūtume sugebėję parengti šios knygos. Organizuotoju ir inspiruotoju mums buvo ryškus, plačiai Lietuvoje žinomas gydytojas Edgaras Kulikauskas. Savo žiniomis, patirtimis, darbu ir patarimais labai prisidėjo ryškiausi ekspertai, skyrę knygai daug savo laiko ir pastangų:

  • abdominalinės chirurgijos gydytojas Edgaras Kulikauskas;
  • gydytoja kardiologė Reda Aržanauskienė;
  • gydytojas anesteziologas reanimatologas Albinas Kalimavičius;
  • gydytojas anesteziologas reanimatologas Ričardas Peldžius;
  • skubiosios medicinos gydytoja Iveta Vėgelytė;
  • vyresnioji gydytoja rezidentė kraujagyslių chirurgė Inga Urtė Builytė;
  • psichologė Karilė Levickaitė;
  • medicinos ir farmacijos teisės ekspertas Andrej Rudanov;
  • užkrečiamųjų ligų valdymo specialistė Ginreta Megelinskienė.

Kalbą peržiūrėjo Loreta Vaicekauskienė (Lietuvių kalbos institutas) – jos dėka knyga yra lengvai skaitoma ir graži.

Knygą sveikatos priežiūros įstaigoms taikyti rekomendavo Sveikatos apsaugos ministerija.

Tikimės, kad ši knyga padės visiems, kam tik rūpi sauga, o ypač naudinga ir paranki bus tiems, kas užsiima procesų gerinimu ir valdymu įvairiose įmonėse, organizacijose, įstaigose.