Dažnai galima aptikti kokį nors darbo skelbimą, kur įmonė ieško projektų vadovo, o išties, kaip paaiškėja – tiesiog pardavėjo. Kartais taip ir parašo – „pardavimo projektų vadovas”. Išties būna kartais atvejų, kur pardavėjui reikia turėti ir projektų valdymo žinių, bet paprastai to visgi neprireikia. Kodėl pardavėjus įmonės vadina projektų vadovais – gili paslaptis.

Projektų valdymas, Gantt diagrama

Du esminiai, specifiniai projektų vadovo darbai – tai darbų planavimas ir darbų kontrolė. Tam naudojama daug įrankių, iš kurių bene ryškiausias, specifinis būtent projektams – tai Gantt diagramos.

Kartais galima aptikti dar keistesnių darbo skelbimų – pvz., kad ieškomas „projektų vadovas – konsultantas” ar „verslo sistemų analitikas –  projektų vadovas”, „logistikos projektų vadovas”, nors nei vienoje veikloje nenumatoma, kad bus daromi kažkokie projektai.

Keista, kodėl įmonėse taip bijoma pasakyti žodį „pardavėjas”, o vietoje to yra sakoma „projektų vadovas”, nors jokia, net iš tolo projektus priimančia veikla toksai „projektų vadovas” ne tik neužsiima, bet netgi pačios sąvokos dažniausiai nesupranta.

Projektų valdymas yra gana sudėtinga sritis, viena iš sudėtingesnių vadyboje – čia reikia ne tik šiaip supratimo apie skirtingų padalinių tarpusavio sąveiką, apie skirtingų darbuotojų subūrimą į komandą, bet ir žinių apie veiksmų planavimą, kontrolę, o taip pat dar ir įgaliojimų daryti aukšto lygio sprendimus bei numatyti tų sprendimų netiesiogines pasekmes. Kai sakoma, kad kažkas yra projektų vadovas (ne kabutėse), tai tas ir turima omeny – kad tai yra vadovas, vadovaujantis projektams.

Realiai projektų vadovo funkcija tokia ir yra – jis yra toks pats vienas iš vadovų įmonėje, kaip kad gamybos vadovas, finansų vadovas, klientų aptarnavimo vadovas ar tiekimo vadovas. Tiesiog projektų vadovas vadovauja ne procesui, o projektui – tam tikrai pabaigą turinčiai veiklai, kurią organizuoja, įgyvendina, pabaigia, o paskui jau imasi kitos veiklos. Kadangi projektuose yra pradžia, pabaiga, jie yra unikalūs – tai itin didelę darbo dalį sudaro planavimas, naudojant gana sudėtingus įrankius, tokius, kaip PERT ir Gantt grafikai.

Kai tiesiog pardavėjas pradedamas vadinti projektų vadovu – tai labai naivu. Šitoksai vadinimas primena kažkada prieš 20 metų Rusijoje išplitusią, bet laimė, Lietuvoje neįsigalėjusią madą pardavėjus (labai dažnai netgi kasininkus) vadinti „menedžeriais”. Tuo tarpu Rusijoje iki šiol taip kartais pardavėjus vadina.

Kitą vertus, Lietuvoje visgi įsigalėjo mada nieko bendra su vadyba neturinčius pardavėjus vadinti „vadybininkais”. Taigi, toksai „projektų vadovas”, kokio dažnai ieškoma – tai ir būna kažkas panašaus. Vadybininkas, kuris nei projektų vadovas, nei vadybininkas, o tiesiog pardavėjas.

Kai įmonė savo darbo skelbimuose rašo, kad reikalingas projektų vadovas kažkokiai veiklai, kur projektais nei nekvepia, tai pirmiausiai yra požymis, kad tokia įmonė neturi anei jokių projektų valdymo kompetencijų.

Vadinkime pardavėjus pardavėjais. Pardavimų procesas nėra paprastas ir papildomą painiavą kelti, dar ir suplakant jį su projektų valdymu – tikrai nereikia. Žodžiai, o ypač dar terminai turi reikšti tuos dalykus, kuriuos jie ir turi reikšti, todėl teisinga terminija labai svarbu.


Pratura teikia procesų gerinimo paslaugas įvairiose srityse - projektų valdymo, tiekimo, pardavimų, gamybos, klientų aptarnavimo ir kt..

Susisiekite su mumis ir mes jums padėsime pagerinti procesus jūsų įmonėje: